top of page

KONFIRMANTFOTOGRAFERING - NÅR OG HVOR

Forfatterens bilde: beatewillumsenbeatewillumsen

Oppdatert: 20. mars


fotograf-konfirmant-kløfta
Konfirmantbilder utendørs utenfor studio på Kløfta - høst

Har du konfirmant i huset denne eller neste sesong, men er usikker på når du bør bestille tid til fotografering og hvor bildene bør tas? Jeg håper du får svar på det du lurer på i dette blogg innlegget.


Velg fotografering en annen dag enn selve konfirmasjonsdagen.

Det vanligste er å velge fotografering en annen dag enn selve konfirmasjonsdagen. Dette er noe jeg anbefaler for at fotograferingen skal bli en fin opplevelse for ungdommen, uten stress med gjester som venter og tilskuere som lusker rundt og bidrar til at konfirmanten føler seg utilpass. Det er også en fordel å ha tid til ett klesskift underveis i fotograferingen sånn at konfirmanten også få mulighet til å "være seg selv" på noen av bildene. Klesskiftet kan være hettegenser, treningstøy, ballettdrakt, eller en kostyme som Harry Potter for å komme med noen eksempler. Dette velger konfirmanten helt selv.


Klikk på linken hvis du vil sjekke ledige tidspunkt i kalenderen min allerede nå. LEDIG TID

Fotograf-konfirmant-asker
Konfirmantbilder om våren, Hvalstrand i Asker

Bestill tid så fort du har fått bekreftet datoen for konfirmasjonen.

Det er ikke uvanlig å bestille konfirmantfotografering ett år i forveien. Hvis du vil være sikker på at dressen fortsatt passer i lengden og at sveisen er sånn nogen lunde lik på bildene fra konfirmasjonsdagen som på konfirmantbildene og takkekortet, så er det lurt å ikke vente for lenge før du bestiller tid og det beste er å fotografere i uken før, eller uken etter konfirmasjonen. Jeg fotograferer konfirmantene etter skoletid og de mest populære ukene fyller seg fort opp. Husk at konfirmanter i samme område ofte ønsker seg de samme ettermiddagstimene med tanke på at det kanskje er én eller to dager i uken konfirmanten slutter tidlig.

fotograf-konfirmant-bærum
Konfirmantbilder om vinteren, Skui i Bærum

Det er mulig å bestille konfirmantfotografering hele året.

For bare noen år siden ble de fleste konfirmantfotograferingene gjennomført på noen få uker i vårsesongen og noen få uker i høstsesongen. Nå fotograferer jeg konfirmanter året rundt. Hvorfor ikke velge vinterbilder for eksempel? Hvis fotograferingen gjennomføres noen måneder før selve konfirmasjonen, er det også mulighet for å bruke bildene til invitasjoner, bordkort, kakepynt, bordpynt, frimerker, menyer og liknende. Du kan også bestille album som konfirmanten får på selve konfirmasjonsdagen, gjerne med noen ekstra sider hvor gjestene kan skrive sine hilsner til konfirmanten. Dette er en gave som konfirmanten vil sette stor pris på. Mange velger å bruke bilder i hverdagsantrekk på invitasjoner, og "sparer" bildene i finstasen til takkekortene. Noen bestiller to fotograferinger - en god tid i forkant, og en i etterkant.


konfirmantfotograf-Kløfta
Konfirmantbilder om høsten, rett utenfor fotostudio på Kløfta

Velg en årstid som passer deres smak hvis dere ønsker utefotografering Årstidene gir helt forskjellige uttrykk på bildene og mange er opptatt av å velge seg våren eller høsten. Det mange derimot ikke tenker på er at det er mye grønt om våren og veldig fargerikt med gule, oransje og røde toner om høsten. Disse fargene vil dominere i bildene. Dette er viktig å tenke på når bildene skal opp på veggen med tanke på at de skal passe inn i interiøret.


Velg en lokasjon dere liker Hvis dere ønsker dere studiobilder, er ikke hensynet til farger i naturen noe å tenke på. Men hvis ønsket er utendørsbilder, er det veldig mye å velge i. Jeg kjenner til mange fine lokasjoner i Asker og Bærum, Oslo og Ullensaker og hjelper dere å velge den beste lokasjonen for deres konfirmant. For å hjelpe dere litt på vei har jeg kategorisert bilder fra forskjellig type lokasjoner nedenfor



Innendørs | Studio


Sjø, vann

Rustikk

Urbant


Skog, natur


Vinter


De 10 vanligste spørsmålene

Hvis du har flere spørsmål rundt konfirmantfotografering kan du lese om og få svar på de 10 vanligste spørsmålene HER


takkekort-konfirmasjon
Takkekort fra konfirmanten

Veiledning i gjennom hele prosessen

Du får all den hjelpen du trenger av meg. Jeg veileder hele veien fra valg av tidspunkt, årstid, klesvalg og lokasjon, til utvelgelse av bilder og produkter i etterkant. Jeg hjelper deg også med å lage takkekort og tar meg av alt rundt produksjon av bilder i den utførelsen du ønsker deg.



Begynn med å sjekk om jeg har ledig tid Klikk på bildet av kalenderen for å finne ditt beste tidspunkt, eller ta kontakt med meg på telefon eller e-post hvis du ikke finner en tid som passer. Det kan hende jeg kan omrokkere litt på avsatte kontordager.

fotograf-booking-kløfta
Sjekk kalenderen min og se om du finner ledig tidspunkt i nærheten av konfirmasjonsdagen

Telefon: 952 67 960



Hilsen Beate :)


 

Har du lyst til å lære å fotografere?

Trykk på bildet for å gå til kursportalen


Lær å fotografere ved hjelp av nettkurs, nedsnødd hus i vinterlandskap
Fotokurs på nett

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación

COPYRIGHT © FOTOGRAF BEATE WILLUMSEN 2013 - 2025
Fotograferer i Oslo og Akershus, samt landet for øvrig

Telefon: 952 67 960  - E-POST: beate@fotografbeatewillumsen.no
Studio: Øgardsvegen 28, 2040 Kløfta
GRATIS PARKERING rett utenfor døren

Endret fra ENK (2013 - 2024) til AS fra 1. april 2024. ORGANISASJONSNUMMER: 933118827

MEDLEM AV NORGES FOTOGRAFFORBUND

 

©Copyright Beate Willumsen
fotograf-norges-fotografforbund
bottom of page